چکار کنیم آنفلوآنزا نگیریم؟

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۸/۱۰ ۱۳:۱۵ | تعداد بازدید: 9

مدیر شبکه بهداشت و درمان مه ولات گفت:آنفلوانزا یک بیماری تنفسی حاد واگیردار با منشأ ویروسی است  که از طریق هوا (ذرات ریز تنفسی آلوده) توسط سرفه وعطسه فرد بیمار متقل می شود.

به گزارش روابط عمومی،دکتر سیما عسکری گفت:عمده علائم این  بیماری شمال تب و لرز، دردهای عضلانی، سرفه ، گلودرد ، حالت تهوع و استفراغ و بعضاً اسهال می باشد که امسال متاسفانه  پیک آنفلوانزا خیلی زودتر در سطح کشور و خصوصاً در سطح شهرستان مه ولات شروع شده و با شیوع نسبتاً بالای  آن در کودکان روبرو هستیم. 

وی با تاکید بر اینکه در خصوص تعطیلی مدارس هنوز دستورالعملی از سوی وزارت بهداشت  ابلاغ نشده خاطرنشان کرد:نکته ای که حائز اهمیت است و ضروری است در سطح مدارس اجرا شود در خصوص دانش اموزانی می باشد که علائم دار بوده و بایستی بلافاصله شناسایی و جهت استراحت و درمان ارجاع داده شوند.

عسکری افزود:مدیران مدارس بایستی از حضور این افرادبه علت احتمال بالای انتقال بیماری به سایر دانش اموزان  و افزایش شیوع همه گیری خودداری نمایند و در صورت مراجعه دانش آموزان بیمار به مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان ضمن درمان این بیماران صدور حداقل 5 روز استعلاجی جهت بهبودی کامل در دستور کار کلیه پزشکان می باشد.


مدیر شبکه بهداشت و درمان مه ولات گفت:از مهمترین راههای پیشگیری از انتشار بیماری انفلوانزا در سطح جامعه  میتوان به موارد ذیل اشاره کرد :

_  انجام واکسیناسیون آنفلوانزا جهت گروههای در معرض خطر (شامل زنان باردار، سالمندان بالای 65 سال ، افراد دارای بیماری زمینه ای، کودکان و ..)

_ رعایت دستورالعمل های بهداشتی خصوصآ پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه و سرفه و استفاده مداوم از ماسک در هنگام حضور در اجتماعات

_ شستشوی مداوم و صحیح دستها (حداقل به مدت 30 ثانیه)  بخصوص بعد از عطسه و سرفه

_ استراحت در منزل تا بهبودی کامل به مدت حداقل یک هفته

_ پرهیز از دست دادن ، روبوسی و در آغوش کشیدن دیگران در هنگام بیماری

_رعایت فاصله اجتماعی (حداقل یک متر) با افراد بیمار
  

_در خصوص درمان بیماری آنفلوانزا می توان گفت: علائم این بیماری معمولا با استراحت در منزل ، نوشیدن مایعات به میزان کافی و دریافت داروهای ضد دردهای عضلانی بهبود می یابد. با توجه به اینکه بیماری ویروسی می باشد بنابراین داروهای ضد میکروبی (آنتی بیوتیک ها) بر آن تاثیری ندارد. تجویز آنتی بیوتیک با نظر پزشک و در موارد خاص انجام میشود و در اکثر مواقع نیازی به دریافت آنتی بیوتیک نمی باشد.

وی در پایان گفت:همشهریان عزیز در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص بیماری آنفلوانزا میتوانند با شماره تلفن 56727019 (واحد پیشگیری و مبارزه با بیماریهای مرکز بهداشت شهرستان مه ولات) تماس حاصل نمایند.

شهرستان مه‌ولات دارای یک بیمارستان دولتی، ۵ پایگاه اورژانس ۱۱۵، ۶ مرکز خدمات جامع سلامت، ۲۴ خانه بهداشت و سه پایگاه بهداشتی است که خدمات مختلف بهداشتی درمانی  به مردم ارایه می‌دهند.

فیض آباد، مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری مه ولات در ۲۰۷ کیلومتری مشهد قرار دارد.