نشانه ها و راههای پیشگیری از بیماری آبله میمونی

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۳/۱۴ ۱۳:۰۹ | تعداد بازدید: 8

مدیرشبکه بهداشت و درمان مه ولات گفت:آبله میمونی یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و حیوانات با علائم ضعف شدید،تب،سردرد،بثورات پوستی و تورم غدد لنفاوی همراه است.

به گزارش روابط عمومی،دکتر سیما عسکری گفت:آبله میمونی یک بیماری نوپدیدی است که از 13 می 2022 از 12 کشور به سازمان جهانی بهداشت گزارش و یک بیماری ویروسی مشترک بین انسان و حیوانات (ویروسی است که از حیوانات خصوصاً میمونها به انسان منتقل می شود ) می باشد با علائمی بسیار شبیه به علائمی که در گذشته در بیماران آبله دیده می شده است.

وی گفت:علائم آن در انسان شامل: تب، سردرد، دردهای عضلانی و خستگی، کمر درد ،ضعف شدید، بثورات پوستی و تورم غدد لنفاوی می باشد که در عرض 1 تا 3 روز (گاهی اوقات طولانی تر) پس از ظهور تب ، بیمار دچار بثورات می شود که اغلب روی صورت شروع می شود و سپس به سایر قسمتهای بدن گسترش می یابد.

وی با تاکید بر اینکه قرار گرفتن در معرض چهره به چهره منجمله کارکنان بهداشتی بدون محافظ چشم و تنفسی
و تماس فیزیکی مستقیم با ضایعات پوستی از جمله تماس جنسی یکی از راههای مبتلا شدن به این بیماری است خاطرنشان کرد:تماس با موارد آلوده مانند لباس، ملافه یا ظروف آلوده فرد تایید شده آبله میمون در 21 روز قبل از شروع علائم وسابقه سفر به یک کشور بومی آبله میمون را در 21 روز قبل از شروع علائم از دیگر راهها و علائم به این بیماری نوپدید است.

عسکری در ادامه گفت: راه انتقال این بیماری از طریق تماس نزدیک با فرد بیمار، ترشحات مخاطی بیمار، اشیاء و یا سطوح آلوده می باشد که باید گندزادیی سطوح و اشیاء در اماکن و مراکز عمومی بایستی مورد توجه قرار گیرد و همچنین به علت اینکه انتقال بیماری از طریق قطرات آلوده فرد مبتلا می باشد استفاده از ماسک در اماکن و مراکز عمومی و پرجمعیت و نیز رعایت فاصله فیزیکی و بهداشت دست بایستی رعایت گردد.

وی خاطرنشان کرد:فردی که با یک فرد آلوده تماس مستقیم دارد ممکن است به آبله میمون مبتلا شودلذا مراحل محافظت از خود شامل پرهیز از تماس پوست با پوست یا چهره به چهره با افرادی که دارای علائم هستند، انجام رابطه جنسی ایمن، تمیز نگه داشتن دست ها با آب و صابون یا الکل ، تمیز کردن اشیاء و سطوحی که لمس شده اند و استفاده از ماسک بهترین راهکار جلوگیری از این بیماری نوپید است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان مه ولات در ادامه گفت: با توجه به اینکه تحقیقات در خصوص بیماری مذکور در حال انجام است ،هر گونه اطلاعات جدید در خصوص کنترل بیماری متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.